Település Értéktár Bizottság
„Egy nemzetnek nemcsak az a fontos, hogy vannak-e értékei, hanem az is, hogy vannak-e értékeinek megbecsülői”
/Egry József, a Balaton festője/
Závod kincsei
Minden településnek vannak értékei, de ennél is fontosabb az, hogy ezeket az értékeket számba vegyük, gondoskodjunk fennmaradásukról és megismertessük a jövő nemzedékével. Hazánk parlamentje ezért fogadta el a nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló törvényt 2012-ben.
A jogszabály szerint értéknek minősül minden, amit egy közösség annak tart: a közelmúlt során felhalmozott minden szellemi, természeti érték és épített örökség. A nemzeti érték csúcsán a hungarikumok állnak. A Magyar Nemzeti Értékek tárának középszintjét a megyei értéktár adja, ezt követik a tájegységi és a helyi értéktárak.
Závod Község Önkormányzat Képviselő-testülete a 2015. június 25-ei döntése alapján megalakult Závodon a Települési Értéktár Bizottság, melynek feladata, hogy összegyűjtse a településen fellelhető nemzeti értékeket. A bizottság képviselő-testület 58/2015. (VI.25.) számú határozatával elfogadott Szervezeti és működési Szabályzat alapján működik.
A helyi értékek kategóriánkénti besorolása a jogszabály értelmében a következő:
• agrár-és élelmiszer gazdaság
• egészség és életmód
• épített környezet
• ipari és műszaki megoldások
• kulturális örökség
• sport
• természeti környezet
• turizmus és vendéglátás
Települési Értéktár Bizottság tagjai:
Elnök: Szabó- Fazekas Nikolett
Tagok:
Borbandi Gergely
Farkas Mónika
László Attila
Sebestyén András
Szedlacskó Csaba
Szász Gábor
Kapcsolat
Závod Értéktár Bizottsága 2015. december 9-én alakult 4 taggal. A képviselő-testület egyhangú szavazattal Szabó - Fazekas Nikolettet választotta meg az értéktár elnökévé. Elnök helyettesnek Borbandi Gergelyt és jegyzőkönyv hitelesítőnek Sebestyén Andrást választotta, valamint a bizottság tagjává választották László Attilát, a település polgármesterét.
A bizottság 2015. december 9-én fogadta el a helyi képviselő-testület SZMSZ 58/2015.(VI.25) Kt. határozatát, amely a Települési Értéktár Bizottság Szervezeti és Működési Szabályzatát tartalmazta. 2017. október 31-én három új taggal bővült a Závod Települési Értéktár Bizottság létszáma. A bizottság döntött: Szász Gábor, Szedlacskó Csaba, Farkas Mónika bizottsági felvételéről.
A Települési Értéktár Bzottság 2017. december 4-i ülésén a bizottság a következő nemzeti értékeket vette fel a Települési Értéktárba:
1. Závodi "Forgó" Fesztivál.
2. Sebestyén András Gyűjteménye.
3. Receptek.
4. Závod műemlékei: Római katolikus templom és az egykori Római katolikus plébániaház, valamin a Szent Flórián-szobor.
5. Závod védett természeti értékei és település értékvédő programja.
6. Závod Fachwerk-emlékei (I. generációs telepes házak a Rákóczi és Zrínyi utcákban).
7. Závod vallási kis emlékei (Feszületek, kápolnák, kálvária, szobrok).
8. Szent Benedek-ereklye.
Závod, 2018. február 19. Farkas Mónika, bizottsági tag
Települési értéktárba javaslat megfogalmazására
Ezúton tájékoztatom Önöket, hogy Závod 2015.December 9-én megalakult a Települési Értéktár Bizottság, melynek feladata létrehozni a Závodi Települési Értéktárat, azaz a települési Önkormányzat területén fellelhető helyi értékek adatait tartalmazó gyűjteményt.
Érték lehet minden dolog, amit egy település értéknek tekint!
Szeretnénk, ha Önök is bekapcsolódnának az értékek gyűjtésébe, hogy együtt töltsük fel a települési értéktárat.
Az értékek Települési Értéktárba történő felvételét javaslattételi űrlap kitöltésével és benyújtásával bárki kezdeményezheti. A javaslatot elektronikus úton vagy elektronikus adathordozón, személyesen, vagy postai úton lehet benyújtani. Az Értéktár Bizottság dönt a javasolt érték Települési Értéktárba történő felvételéről.
Kérjük, hogy írják le röviden, milyen értéket tartanak érdemesnek az értéktárba való felvételre, készítsenek róla szöveges leírást, csatoljanak hozzá lehetőség szerint minél több dokumentációt, amely a javaslat indokoltságát alátámasztja (például fényképet, archív dokumentumokat, videó felvételt stb.)
A települési értéktárba felvett nemzeti értékek bekerülhetnek a Megyei Értéktárba, onnan a Magyar értéktárba, következő lépcsőfokként a Hungarikumok Gyűjteményébe. Amennyiben az adott érték nem csak településünkön jelentős, akkor a Megyei Értéktárba történő bekerülésre is lehet javaslatot tenni.
A nemzeti értékek jogszabályban megfogalmazott szakterületi kategóriáiról a felhívás túloldalán olvashatnak.
Települési értéktárba való felvételre javaslat